cywilizacyjny i sytemowy

Spojrzenie na rzeczywistość z systemowego punktu widzenia, gdzie podstawą jest poszukiwanie wartości wspólnych, a stanowiących podstawę tworzenia wspólnot.

Ten blog znajduje się w serwisie PoczetRP.pl   Dowiedz się więcej »
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Dyskusje2020.07.14 14:01

Zszywanie umarlaka

   
 

Według buńczucznych zapowiedzi Trzaskowskiego, w oparciu o wynik wyborczy, zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca w wyścigu wyborczym, zamierza zająć się "zszywaniem Polski".


 

 

 


To jedno z najgłupszych haseł jakie można usłyszeć z okazji okresu kampanijnego. Widać bowiem, że nastąpił wyraźny podział na dwie opcje, które nie mają już wspólnych celów.

 


Opcja PO-Trzaskowska jest opcją schodzącą. To dlatego, że jest to  grupa dotychczas odgrywająca rolę elity; po przemianach 89 roku zajęła taką pozycję i drogą różnego rodzaju manipulacji - na tych pozycjach osiadła. 

Pomijam metody jakich używała by się tam utrzymać i blokować aspiracje narodowe. Ważne, że obecne wybory wyraźnie wskazały, iż ta rola się skończyła. I nie ma co powoływać się na PiS i osobę obecnego prezydenta - to, że wygrał Duda - to wyraźny wpływ dążeń społecznych, a nie popieranie rządzącego ugrupowania. Można nawet twierdzić, że przeciwnie: zarówno osoba kandydata jak i sposób prowadzenia kampanii wyborczej, wręcz odstręczały od głosowania na dotychczasowego prezydenta. 

Jednak przedstawiona opcja alternatywna w postaci Trzaskowskiego - to już kompletny odjazd względem poczucia polskiej godności narodowej.  I tylko dlatego Duda wygrał.

 


Zatem - opcja PO-Trzaskowska wyciąga rękę do zgody, ale pod warunkiem uznania jej pozycji i takich działań prezydenta, które zrealizują te zamierzenia.

Duda chce złagodzenia sporu i pozostawienia obecnego stanu rzeczy ze swoją osobą jako gwarantem ochłapów rzuconych społeczeństwu, ale też zapewniającym, że dotychczasowa elita nie poniesie zbyt wielkich strat.

 


Tak się nie da. Po prostu się nie da - i jest to przekonanie znacznie bardziej umotywowane niż zapewnienia Rostkowskiego.

Po prostu czas dotychczas pełniących rolę elity - już się skończył. Teraz trzeba szukać innych rozwiązań. III RP - ten potworek z zaślinionym wizerunkiem narodowym, a realizujący faktycznie likwidację Polski, musi umrzeć i żadne "medyczne" zabiegi, nawet renomowanych lekarzy, mu nie pomogą.

 


Nie wykluczam, że część z tych "elit" może włączyć się w proces przebudowy, ale pod  żadnym pozorem nie można im pozwolić na niekontrolowane działania. Konieczna jest pełna transparentność.

 


Cóż. Andrzej Duda nie wykazał się w pierwszej kadencji. Nawet można powiedzieć, że zaprzepaścił wiele szans, które mogłyby już teraz postawić Polskę w odmiennych i znacznie korzystniejszych pozycjach. Taka szansa została mu jeszcze raz dana przez Opatrzność. Może stać się  "ojcem" nowej Rzeczpospolitej - takiej, która dostosuje swe struktury do współczesności, ale też może być pomiotłem odpowiedzialnym za pogłębiające się podziały, które mogą zakończyć się nawet wewnętrznym rozgardiaszem.

 

 
30 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Prezydent - strażnik ładu RP czy Konstytucji?
Jaką rolę odgrywa - powinien odgrywać -  Prezydent RP,  pomijając prerogatywy formalne: czy jego zasadniczą rolą jest dopilnowywanie przestrzegania Konstytucji, czy też ładu Rzeczypospolitej?

· Dyskusje · 2020-07-19 11:15
23 odsł.
Zszywanie umarlaka
Według buńczucznych zapowiedzi Trzaskowskiego, w oparciu o wynik wyborczy, zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca w wyścigu wyborczym, zamierza zająć się "zszywaniem Polski".

· Dyskusje · 2020-07-14 14:01
29 odsł.
Nadzieje wyborcze
To nie notka związana z którymś z kandydatów do Urzędu Prezydenta RP. Dotyczy postawy Polaków..

· Dyskusje · 2020-07-01 20:53
44 odsł.
Tabela przemian
Odrzućmy partykularne odczucia związane z doświadczeniami - od indywidualnych, po narodowe, w okresie ostatnich 100 lat. Także pomińmy straty w populacji wynikające z przemian - to zaledwie nikły procent liczby ludzkich mieszkańców ziemi. I przy tych założeniach spójrzmy na dokonujące się przemiany.

· Dyskusje · 2020-06-22 17:49
49 odsł.
Cywilizacja Polska a praca
Temat wydaje się odległy od obecnej bieżączki, ale, wbrew pozorom, mogący istotnie wpłynąć na ocenę programów i postaw kandydatów na urząd prezydenta i popierających ich ugrupowań.  

· Dyskusje · 2020-06-18 20:14
45 odsł.
Lubię Żydów
Żydów należy nienawidzić (antysemityzm - chociaż Arabowie to też Semici), albo ich uwielbiać (filosemityzm). "Lubienie Żydów" - jest dla nich najgorszą obrazą.

· Dyskusje · 2020-06-14 08:35
50 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas
więcej…