cywilizacyjny i sytemowy

Spojrzenie na rzeczywistość z systemowego punktu widzenia, gdzie podstawą jest poszukiwanie wartości wspólnych, a stanowiących podstawę tworzenia wspólnot.

Ten blog znajduje się w serwisie PoczetRP.pl   Dowiedz się więcej »
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Dyskusje2020.06.14 08:35

Lubię Żydów

   
 

Żydów należy nienawidzić (antysemityzm - chociaż Arabowie to też Semici), albo ich uwielbiać (filosemityzm). "Lubienie Żydów" - jest dla nich najgorszą obrazą.


 

 

 Jeden z blogerów, chcąc dopiec pamięci Piłsudskiego, stwierdził dokumentując, że Piłsudski lubił Żydów.

Tyle, że teraz mu nie wyszło - bo w zapędach swych chuci nie dostrzegł, że skoro Piłsudski "lubił Żydów", to w żadnym wypadku nie można mu przypisać filosemityzmu.

 

Tak postawiona kwestia wymaga wyjaśnienia - także z racji, że są blogerzy ewidentnie nie lubiący Żydów (antysemici wredni), a inni  wynoszą pod niebiosa ich zalety. Wg tego podziału można dokonać rozróżnień roli jaką pełni większość blogerów na  portalach; obie wersje - filosemityzm i antysemityzm - budują żydowskie przekonanie o ich wyjątkowości.

 

Skąd się to bierze?

Ano - z genezy judaizmu.

Żydzi są wszak (w ich mniemaniu) narodem wybranym przez Jahwe i pełnią rolę kochanki (nałożnicy - czyli inaczej dziwki), względem swego sponsora. Taką rolę przyjęli na siebie i ciągną z tego korzyści.

Zgodnie z obietnicą - świat ma być im podległy. Ale to mało. W wielu przypadkach roszczą sobie prawo do wpływania na losy świata poprzez wypraszanie łask u Jahwe. No wiadomo, jak się taka miła panienka przymila do starego, obleśnego miłośnika, to potrafi uprosić jakieś dodatkowe bonusy. Czyż nie na tym polegają relacje tego typu?

Do tego zdarza się, że panienka zaczyna coś "kręcić na boku". Wtedy konieczna jest jakaś forma zadośćuczynienia. Tyle, że odwołaniem jest MIŁOSIERDZIE Jahwe.

Nie MIŁOŚĆ, a miłosierdzie.

Zwracam na to uwagę - zwłaszcza naszym "teologom", że (także z KRK) coraz częstsze jest odwoływanie się do Miłosierdzia Bożego, a nie do Miłości Bożej).

Niby niuans, ale bardzo znaczący.

 

I tu dochodzimy do istoty sprawy. Żydzi, jako Naród Wybrany, oczekują hołdów ze strony innych nacji. Tymczasem te inne nacje widzą w nich jedynie sprzedajną dziwkę, która gotowa jest dla pieniędzy i błyskotek popełnić każdą niegodziwość.

Taka jest ich natura.

 

Problemem są relacje z Polakami. Polskość oparta jest na personalizmie - czyli samodzielności każdego, kto się poczuwa do bycia Polakiem. To nie tylko przywilej, ale wiele dodatkowych obowiązków wynikających nie tylko z nakazów (prawa), ale własnych zobowiązań. Pewne rzeczy Polak może robić, ale mu nie wypada.

 

(Zobrazowaniem niech będzie anegdota, gdy ponoć podczas wizyty Rosjan w Pen Clubie, jeden z nich zapytał , gdzie może zrobić siusiu. Na to polski pisarz, oczywiście żydowskiego pochodzenia, stwierdził: "wy towarzyszu możecie wszędzie".)

Dla mnie ta anegdota ZAWSZE miała filosemicki wydźwięk. Dlaczego? To już trzeba samemu dojść.

 

Bardzo interesujące jest tu "Kazanie na Górze" Chrystusa. Tyle, że ważniejsza jest ta końcowa część - zwykle pomijana w KRK, ostatnio.

 

W każdym razie jest tak, że Żydzi bardzo chętnie podają się za Polaków, a dla Polaka nazwanie go Żydem jest obrazą. Dlaczego?

 

I teraz można przez pryzmat tego opisu dokonać oceny relacji polsko-żydowskich.

To, że Żydzi dążą do stanu, gdzie Polacy mają ich ciągle za coś przepraszać, mieć poczucie winy - to chyba oczywiste.

 

 Że Polacy ratowali Żydów z rąk niemieckich siepaczy? Tylko wykonywali swoje obowiązki służebne. Że mają oddać Żydom wszystko -"do ostatniej koszuli"? Toż przecież i tak Jahwe dał Żydom świat w posiadanie - mogą brać wszystko to, co uznają za wartościowe.

 

Dlaczego więc, przy takim ich stosunku do Polaków, napisałem, że lubię Żydów?

To proste. Nie uznaję tej ich wyjątkowości.

A jeśli tak, to spójrzmy na ich wysiłki ku wykazaniu, że są normalni? Przecież oni strasznie się męczą - muszą rezygnować z wielu przyjemności, zawsze się pilnować, aby nie wypaść z roli. Zawsze "wisi nad nimi miecz Demoklesa". Itd. Za te wysiłki należy ich lubić.

Może moje "lubienie" Żydów ma trochę z "schaden freude", ale nie można nie dostrzegać trudu, wysiłku i poświęceń, aby tylko pełnić rolę Narodu Wybranego - czyli płatnej dziwki Jahwe.

 

Mnie ta rola nie odpowiada. A wam?

 

 
51 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Prezydent - strażnik ładu RP czy Konstytucji?
Jaką rolę odgrywa - powinien odgrywać -  Prezydent RP,  pomijając prerogatywy formalne: czy jego zasadniczą rolą jest dopilnowywanie przestrzegania Konstytucji, czy też ładu Rzeczypospolitej?

· Dyskusje · 2020-07-19 11:15
23 odsł.
Zszywanie umarlaka
Według buńczucznych zapowiedzi Trzaskowskiego, w oparciu o wynik wyborczy, zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca w wyścigu wyborczym, zamierza zająć się "zszywaniem Polski".

· Dyskusje · 2020-07-14 14:01
30 odsł.
Nadzieje wyborcze
To nie notka związana z którymś z kandydatów do Urzędu Prezydenta RP. Dotyczy postawy Polaków..

· Dyskusje · 2020-07-01 20:53
44 odsł.
Tabela przemian
Odrzućmy partykularne odczucia związane z doświadczeniami - od indywidualnych, po narodowe, w okresie ostatnich 100 lat. Także pomińmy straty w populacji wynikające z przemian - to zaledwie nikły procent liczby ludzkich mieszkańców ziemi. I przy tych założeniach spójrzmy na dokonujące się przemiany.

· Dyskusje · 2020-06-22 17:49
49 odsł.
Cywilizacja Polska a praca
Temat wydaje się odległy od obecnej bieżączki, ale, wbrew pozorom, mogący istotnie wpłynąć na ocenę programów i postaw kandydatów na urząd prezydenta i popierających ich ugrupowań.  

· Dyskusje · 2020-06-18 20:14
46 odsł.
Lubię Żydów
Żydów należy nienawidzić (antysemityzm - chociaż Arabowie to też Semici), albo ich uwielbiać (filosemityzm). "Lubienie Żydów" - jest dla nich najgorszą obrazą.

· Dyskusje · 2020-06-14 08:35
50 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas
więcej…