cywilizacyjny i sytemowy

Spojrzenie na rzeczywistość z systemowego punktu widzenia, gdzie podstawą jest poszukiwanie wartości wspólnych, a stanowiących podstawę tworzenia wspólnot.

Ten blog znajduje się w serwisie PoczetRP.pl   Dowiedz się więcej »
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Dyskusje2020.05.02 07:34

Po kryzysie - "trzecia droga"? (6) Zmiana systemowa

   
 

Stwierdzenie, że Rzeczpospolita jest powołana do istnienia przez swych obywateli powoduje daleko idące konsekwencje - jest wskazaniem odmienności systemowej względem otoczenia.


 

Stwierdzenie, że Rzeczpospolita jest powołana do istnienia przez swych obywateli powoduje daleko idące konsekwencje - jest wskazaniem odmienności systemowej względem otoczenia.

 


Właśnie to jest powodem tak wściekłych ataków UE na Polskę i Węgry. Z kolei w odniesieniu do sytuacji wewnętrznej - musi prowadzić do głębokich - zasadniczych, co do istoty, zmian organizacyjnych.

 


Skoro bowiem Rzeczpospolita została powołana przez obywateli, to musi być wyeliminowane kryterium zysku w ocenie działalności. Przecież nie może być tak, że jeden obywatel ma coś osiągać kosztem drugiego i to przy zgodzie tegoż. Musi być zasada wspólnej korzyści, a zysk jest przecież  asertywny.

Podobna zmiana dotyczy własności: nie można dążyć do nadmiernej własności, takiej, która narusza możliwość rozwojową innego obywatela - każdy powinien mieć dostęp do własności w takim zakresie w jakim jest w stanie nim rozporządzać z korzyścią dla wspólnoty. To eliminuje dziedziczenie dużej własności - powyżej  pewnej wartości musi istnieć "gilotyna spadkowa". 

(Oczywiście nie na poziomie 10 000 PLN, a raczej 10 000 000 PLN, lub nawet nieco więcej).

Własność (ta duża) powinna stawać się własnością WSPÓLNĄ SPOŁECZEŃSTWA. I znowu - to nie może być własność państwowa!!!  W części może być zarządzana przez państwo, ale państwo nie może być jej właścicielem.

 


O określeniu na nowo celu (celów) tworzenia wspólnoty - Rzeczypospolitej, konieczne jest też nowe określenie struktury gospodarczej przy uwzględnieniu powyższych uwag. 

Obecnie państwo przyjęło na siebie rolę decydenta i organizatora życia społecznego, co już w przypadku "kryzysu koronawirusowego" wykazało niedostatki. Do tego ujawniły się tendencje totalitarne, które w nowym rozdaniu muszą znaleźć swoje ograniczenie.

 


Drogą do tego jest wyłączenie spod władania państwa znacznej części gospodarki. Wzorem jest I RP, gdzie np. z dochodów królewskich (czyli pochodzących z własności ogólnej) finansowano wojsko. ("kwarciane").

Podobne zasady mogą być wykorzystane obecnie i dochody  jakichś dziedzin gospodarczych powinny zostać skierowane na utrzymanie np. szkolnictwa, czy służby zdrowia.

Kontrola społeczna ze strony beneficjentów byłaby silniejsza i bardziej dokładna niż urzędników państwowych. W "ręku" państwa powinny zostać tylko niektóre dziedziny (obronność, porządek wewnętrzny - też z ograniczeniami). Oczywiście - wymusza to znaczną redukcję administracji. A nauczyciele - przestają być np. urzędnikami państwowymi. Inne też powinno być finansowanie sądownictwa - z uwagi na podkreślenie roli rozjemczej tej instytucji.

No i sprawa zasadnicza - kształt I RP powstał w wyniku działania Sejmów Walnych. Sejm Walny to nic innego jak zjazd całej elity zatroskanej zasadami życia we wspólnocie. Brali w nich udział ci, którzy faktycznie dążyli do tworzenia i ukształtowania zasad życia wspólnego. Czyli nie wszyscy obywatele, ale ZAINTERESOWANI. 

Obecnie uprawnieni do wyborów są wszyscy - także ci, którzy nie są zainteresowani życiem wspólnoty. Ich głosy są wykorzystywane przez manipulatorów, co wypacza faktyczne dążenia społeczeństwa. Konieczna jest zmiana regulacji - przywrócenie DEMOKRACJI BEZPOŚREDNIEJ.

Sejmy, gdy przestały być WALNE,  stały się także, z czasem, obiektem manipulacji. (Przecież "Sejm Niemy" - nie miał faktycznie , w duchu idei Rzeczypospolitej, prawa do zatwierdzenia rozbioru).

 


Wskazane problemy powinny być rozpatrzone i uregulowane w nowym rozdaniu - taka jest TRZECIA DROGA.

 

 
84 odsłony
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Prezydent - strażnik ładu RP czy Konstytucji?
Jaką rolę odgrywa - powinien odgrywać -  Prezydent RP,  pomijając prerogatywy formalne: czy jego zasadniczą rolą jest dopilnowywanie przestrzegania Konstytucji, czy też ładu Rzeczypospolitej?

· Dyskusje · 2020-07-19 11:15
22 odsł.
Zszywanie umarlaka
Według buńczucznych zapowiedzi Trzaskowskiego, w oparciu o wynik wyborczy, zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca w wyścigu wyborczym, zamierza zająć się "zszywaniem Polski".

· Dyskusje · 2020-07-14 14:01
29 odsł.
Nadzieje wyborcze
To nie notka związana z którymś z kandydatów do Urzędu Prezydenta RP. Dotyczy postawy Polaków..

· Dyskusje · 2020-07-01 20:53
43 odsł.
Tabela przemian
Odrzućmy partykularne odczucia związane z doświadczeniami - od indywidualnych, po narodowe, w okresie ostatnich 100 lat. Także pomińmy straty w populacji wynikające z przemian - to zaledwie nikły procent liczby ludzkich mieszkańców ziemi. I przy tych założeniach spójrzmy na dokonujące się przemiany.

· Dyskusje · 2020-06-22 17:49
48 odsł.
Cywilizacja Polska a praca
Temat wydaje się odległy od obecnej bieżączki, ale, wbrew pozorom, mogący istotnie wpłynąć na ocenę programów i postaw kandydatów na urząd prezydenta i popierających ich ugrupowań.  

· Dyskusje · 2020-06-18 20:14
45 odsł.
Lubię Żydów
Żydów należy nienawidzić (antysemityzm - chociaż Arabowie to też Semici), albo ich uwielbiać (filosemityzm). "Lubienie Żydów" - jest dla nich najgorszą obrazą.

· Dyskusje · 2020-06-14 08:35
50 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas
więcej…