cywilizacyjny i sytemowy

Spojrzenie na rzeczywistość z systemowego punktu widzenia, gdzie podstawą jest poszukiwanie wartości wspólnych, a stanowiących podstawę tworzenia wspólnot.

Ten blog znajduje się w serwisie PoczetRP.pl   Dowiedz się więcej »
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Dyskusje2020.05.01 07:00

Po kryzysie - "trzecia droga"? (5) Konstytucja

   
 

Konstytucja Rzeczypospolitej określa i reguluje zakres działania i uprawnienia instytucji publicznych i osób sprawujących tam funkcje kierownicze. Organ naczelny (prezydent) jest strażnikiem ustanowionych zasad i nie ma uprawnień do ich zmiany.


 

 

Tzw. "prawa obywatelskie" nie są i nie mogą być określane w Konstytucji; umieszczenie tam takowych - likwiduje podstawę istnienia Rzeczypospolitej.

 


Preambuła, lub raczej deklaracja założycielska określa wzajemne zobowiązania i ich zakres jakie zostały poczynione na rzecz wspólnoty.

Rzeczpospolita powstaje jako dążenie do ustalenia zasad współżycia  ludzi wolnych, których wolą jest życie we wspólnocie. Akt założycielski jest taką deklaracją; może odwoływać się do doświadczeń przodków. Jednak stwierdzenie zaczynające się od słów: "My, Naród" - jest już błędne, gdyż jest to odwołanie do jakiejś uzależnionej wspólnoty. Zasady (prawa) Rzeczypospolitej nie mogą mieć (nie powinny mieć) wstępnych uwarunkowań. Zwłaszcza, że takie pojęcie jak NARÓD nie ma jednoznacznej definicji początkowej i łatwo może być poddane manipulacji.

Zależność jest odwrotna - to Rzeczpospolita swymi zasadami współżycia kształtuje NARÓD. Narodem Rzeczypospolitej są wszyscy ci, którzy przestrzegają Jej reguł i zasad, a spoiwem jest honor wynikający z przestrzegania przyjętych ustaleń.

 


Tak więc Konstytucja Rzeczypospolitej nie może określać "praw obywatelskich", bo to obywatele są źródłem praw - oni są prawem.

Wolność obywateli Rzeczpospolitej - to ich niezbywalne prawo (ius) do odpowiedzialności za przyjęte własną wolą zobowiązania.

 


Rozważając kształt Konstytucji i wcześniejsze uwagi dotyczące przemocy, nieodzownym, a wręcz zasadniczym celem zapisów konstytucyjnych jest takie określenie relacji między instytucjami życia publicznego w Rzeczypospolitej, aby nie nastąpiła dominacja którejś nich. Należy mieć na uwadze (było to podkreślane), że wszystkie instytucje mogące stosować przemoc (niezależnie od typu), zawsze będą dążyć do powiększania zakresu swych uprawnień i możliwości.

Jest sprawą oczywistą, że najbardziej podatna na te trendy jest instytucja państwa, które obejmuje  swymi możliwościami wszystkie inne formy przemocy w życiu publicznym.

Podstawowym celem  rozważań związanych z Konstytucją jest struktura państwa zapewniająca sprawne funkcjonowanie podległych organizacji, ale też eliminacja dominacji i ingerencji w życie prywatne obywateli. 

 


Dyskusje dotyczące struktury organizacyjnej, sposobów wyłaniania organów przedstawicielskich i decyzyjnych - to podstawowa domena rozważań i analiz. Jednak  warunkiem jest utrzymanie zasady nadrzędności obywateli nad literalnym zapisem reguł, gdyż to obywatele są ich źródłem.

 

 
88 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Prezydent - strażnik ładu RP czy Konstytucji?
Jaką rolę odgrywa - powinien odgrywać -  Prezydent RP,  pomijając prerogatywy formalne: czy jego zasadniczą rolą jest dopilnowywanie przestrzegania Konstytucji, czy też ładu Rzeczypospolitej?

· Dyskusje · 2020-07-19 11:15
22 odsł.
Zszywanie umarlaka
Według buńczucznych zapowiedzi Trzaskowskiego, w oparciu o wynik wyborczy, zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca w wyścigu wyborczym, zamierza zająć się "zszywaniem Polski".

· Dyskusje · 2020-07-14 14:01
29 odsł.
Nadzieje wyborcze
To nie notka związana z którymś z kandydatów do Urzędu Prezydenta RP. Dotyczy postawy Polaków..

· Dyskusje · 2020-07-01 20:53
43 odsł.
Tabela przemian
Odrzućmy partykularne odczucia związane z doświadczeniami - od indywidualnych, po narodowe, w okresie ostatnich 100 lat. Także pomińmy straty w populacji wynikające z przemian - to zaledwie nikły procent liczby ludzkich mieszkańców ziemi. I przy tych założeniach spójrzmy na dokonujące się przemiany.

· Dyskusje · 2020-06-22 17:49
48 odsł.
Cywilizacja Polska a praca
Temat wydaje się odległy od obecnej bieżączki, ale, wbrew pozorom, mogący istotnie wpłynąć na ocenę programów i postaw kandydatów na urząd prezydenta i popierających ich ugrupowań.  

· Dyskusje · 2020-06-18 20:14
45 odsł.
Lubię Żydów
Żydów należy nienawidzić (antysemityzm - chociaż Arabowie to też Semici), albo ich uwielbiać (filosemityzm). "Lubienie Żydów" - jest dla nich najgorszą obrazą.

· Dyskusje · 2020-06-14 08:35
50 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas
więcej…