cywilizacyjny i sytemowy

Spojrzenie na rzeczywistość z systemowego punktu widzenia, gdzie podstawą jest poszukiwanie wartości wspólnych, a stanowiących podstawę tworzenia wspólnot.

Ten blog znajduje się w serwisie PoczetRP.pl   Dowiedz się więcej »
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Dyskusje2020.04.26 06:41

Po kryzysie - "trzecia droga"? (4) O przemocy

   
 

Poprzednia notka z tego cyklu traktowała o konieczności zmiany podejścia do rozumienia roli władzy, pieniądza i posiadania jako narzędzi sterowania społeczeństwami. Można to ująć nieco inaczej - jako rodzajów przemocy używanych do do tego celu.


 

 


Przemoc bezpośrednia  ze strony sprawujących władzę - to najbardziej rzucająca się forma.

Drugim rodzajem jest przemoc mentalna; tu  identyczne jest oddziaływanie religii jak i mediów. Nawet więcej - media są obecnie znacznie silniejszym czynnikiem oddziaływania, gdyż "bombardują" naszą świadomość nieustannie, nie dając czasu i możliwości refleksji.

Trzecim czynnikiem jest sądownictwo. W zasadzie jest blisko powiązane z rolą spełnianą przez religie i media, jednak ma nieco inną specyfikę, gdyż działa rzekomo w zgodzie ze społecznymi ustaleniami. Faktycznie, bardzo często, a zakres oddziaływania się zwiększa, jest elementem manipulacji realizującym zamierzenia "władzy"  pod pozorem reprezentacji interesu społecznego. Przykładem jest zakres ograniczeń (w wielu przypadkach absurdalny)  jaki zastosowano w "walce z koronawirusem".

Czwartą formą przymusu jest przymus ekonomiczny - o szerokim spektrum możliwości oddziaływania.

 


Należy zaznaczyć, że wszystkie te rodzaje przemocy - mają społeczne uzasadnienie w odniesieniu do organizacji życia; są nieodzowne. Istotą problemu jest dążność do działania samoistnego, bez kontroli społecznej, a za to bez odpowiedzialności za podejmowane decyzje. W naszych warunkach - najbardziej spektakularna i zauważalna jest próba uzyskania takiego statusu przez sądownictwo.

Pozostałe czynniki są przynajmniej kamuflowane.

 


Jeśli zatem chcemy tworzyć Rzeczpospolitą, czyli strukturę wspólną dla obywateli widzących w niej wspólnotową korzyść, to koniecznym jest stworzenie zabezpieczeń przed możliwością zdominowania społeczeństwa przez którąś  z form "przemocy".

 


Tu konieczne jest podstawowe ustalenie: czy "władza" od Boga (Stwórcy) pochodzi, czy też wynika z międzyludzkich uregulowań?

Tę kwestię wyjaśniałem - gdyby zamiarem Stwórcy było nakazywać nam określone zasady postępowania, to nie obdarzał by nas możliwością wyboru, lecz nadał nam cechy uniemożliwiające zakazane działania (np. nie jesteśmy dostosowani do życia w wysokich temperaturach). Twierdzenie zatem, że Stwórca nadał nam PRAWO - jest manipulacją.

Regulacji dokonujemy sami, albo też robią to ci, którzy chcą mieć z tego korzyści, a powołują się na Stwórcę celem ukrycia swoich intencji. Tu powstaje podstawowe rozróżnienie: władza - to narzucanie zasad społeczeństwu, ład - to wspólne ustalenie relacji między ludźmi jakie sami czynimy.

 


Władza wymusza określone postępowania, gdy ład - usuwa ze społeczności tych, którzy ustaleń nie chcą przestrzegać.

 


Jak widać - rozważania o Rzeczypospolitej muszą koncentrować się na eliminacji dominacji przymusu w relacjach społecznych. Nie da się go w pełni wyeliminować, gdyż są sytuacje, gdy jest to konieczna forma oddziaływania, ale też celem jest zmniejszanie jego roli.

 

 
79 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Prezydent - strażnik ładu RP czy Konstytucji?
Jaką rolę odgrywa - powinien odgrywać -  Prezydent RP,  pomijając prerogatywy formalne: czy jego zasadniczą rolą jest dopilnowywanie przestrzegania Konstytucji, czy też ładu Rzeczypospolitej?

· Dyskusje · 2020-07-19 11:15
23 odsł.
Zszywanie umarlaka
Według buńczucznych zapowiedzi Trzaskowskiego, w oparciu o wynik wyborczy, zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca w wyścigu wyborczym, zamierza zająć się "zszywaniem Polski".

· Dyskusje · 2020-07-14 14:01
30 odsł.
Nadzieje wyborcze
To nie notka związana z którymś z kandydatów do Urzędu Prezydenta RP. Dotyczy postawy Polaków..

· Dyskusje · 2020-07-01 20:53
44 odsł.
Tabela przemian
Odrzućmy partykularne odczucia związane z doświadczeniami - od indywidualnych, po narodowe, w okresie ostatnich 100 lat. Także pomińmy straty w populacji wynikające z przemian - to zaledwie nikły procent liczby ludzkich mieszkańców ziemi. I przy tych założeniach spójrzmy na dokonujące się przemiany.

· Dyskusje · 2020-06-22 17:49
49 odsł.
Cywilizacja Polska a praca
Temat wydaje się odległy od obecnej bieżączki, ale, wbrew pozorom, mogący istotnie wpłynąć na ocenę programów i postaw kandydatów na urząd prezydenta i popierających ich ugrupowań.  

· Dyskusje · 2020-06-18 20:14
46 odsł.
Lubię Żydów
Żydów należy nienawidzić (antysemityzm - chociaż Arabowie to też Semici), albo ich uwielbiać (filosemityzm). "Lubienie Żydów" - jest dla nich najgorszą obrazą.

· Dyskusje · 2020-06-14 08:35
51 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas
więcej…