cywilizacyjny i sytemowy

Spojrzenie na rzeczywistość z systemowego punktu widzenia, gdzie podstawą jest poszukiwanie wartości wspólnych, a stanowiących podstawę tworzenia wspólnot.

Ten blog znajduje się w serwisie PoczetRP.pl   Dowiedz się więcej »
 strona główna działy tagi o autorze szukaj 
Dyskusje2020.04.03 08:44

"Oto jest głowa ... Szumowskiego"; czy tylko?

   
 

Że ktoś musi odpowiedzieć za całą tę hucpę - to oczywiste. Pierwszym, który "da głowę" będzie Szumowski - bo naświetlił sytuację w zbyt czarnych barwach.


 

 


Chyba coraz więcej ludzi zauważa, że afera koronawirusowa jest dęta.  Wirus nie jest nadmiernie groźny, a podjęte środki są nadmierne. W efekcie będziemy mieli zapaść gospodarki. I nie jest pocieszeniem, że będzie to w skali światowej.

Do tego widać, że podjęte środki nie zapobiegły rozprzestrzenianiu się wirusa, a jedynie (może) nieco spowolniły ten proces. Tyle, że jakim kosztem?

 


Poza zapaścią gospodarczą - z której skutków większość nie zdaje sobie sprawy licząc, że wszystko wróci z czasem do normy, dojdzie szereg innych kryzysów - choćby zapaść w służbie zdrowia, szkolnictwie itd. Mechanizmy  tworzące więzi społeczne zostały naruszone.

Do tego należy się liczyć z potężną inflacją; Emilewicz wspominała coś o 1000+, a to oznacza 100% inflacji. Czyli - skasowane zostaną w szybkim tempie wszelkie oszczędności. Już to przerabialiśmy "za Balcerowicza".

Sytuacja jeszcze nie ujawniła wszystkich swych "twarzy", ale jest to sytuacja "lejkowa", czyli będzie kształtować się tworząc  jedno, zawężające rozwiązanie.

 


Czy mamy szanse zmniejszyć skutki sytuacyjne?

Tylko  przy zachowaniu rozsądku i przy determinacji władz. Pierwszym krokiem jest pewne złagodzenie narracji medialnych związanych  z epidemią - do tej pory były to sprawozdania ze swoistych zawodów sportowych. Wystarczy podawać liczby dotyczące zachorowań w pełnym wymiarze - nie tylko ilość zachorowań i zgonów dotyczących koronawirusa, a także ilość dziennych zgonów z innych przyczyn - także naturalnych.

Przejść na zwiększoną ochronę i opiekę ludzi starszych - rozsądnym jest utrzymanie godzin handlu WYŁĄCZNIE DLA OSÓB STARSZYCH. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka kontaktu z osobami młodymi. Ale, oczywiście, nie powinno się blokować im możliwości wychodzenia z domu - jednak na własne ryzyko.

Konieczne jest zdjęcie restrykcji względem reszty społeczeństwa - zwłaszcza kwarantanny. To po świętach, ale już teraz należy sprawę stosownie przygotować.

 


Wybory powinny odbyć się już normalnie - nie istnieją przesłanki blokujące, chociaż jakieś środki  zapobiegawcze należy stosować. Cenny byłby udział rekonwalescentów z nabytą odpornością.

 


I sprawy gospodarcze. "Tarcza antykryzysowa" to pikuś wobec ogromu problemów jakie się pojawią. Do tego  pieniądze "wpompowane" w społeczeństwo są śmiesznie małe - gdyby chcieć traktować je jako pomostowe , pozwalające powrócić do stanu poprzedniego.  Jednak "największe" pieniądze muszą pójść na ratowanie dużych firm - tych, co to nie mogą upaść.

Tu będziemy mieli do czynienia z ratowaniem tych firm, które "doją" polską gospodarkę.

Tymczasem należy wykorzystać sytuację do odbudowy polskiego stanu posiadania; dofinansowywać polskie rozwiązania, a firmy upadające - konieczne dla działania państwa - odbudowywać, ale już na odmiennych zasadach.

 


Niewątpliwie zbliża się bardzo trudny czas olbrzymiego spadku stopy życiowej - to jest też czas nowego otwarcia. Jeśli będzie to próba odbudowy dotychczasowego systemu gospodarczego opartego na pieniądzu, to doprowadzi do wielkich nierówności i kryzysu społecznego z niewiadomymi skutkami. W takiej sytuacji konieczny jest swoisty "stan wojny", z gospodarką wojenną.  Z kolei odbudowa, wobec barku finansowania (inne państwa będą miały takie same problemy), może bazować jedynie na KAPITALE SPOŁECZNYM. Ten zaś może być uruchomiony jedynie przy jasno określonej perspektywie dotyczącej kierunku rozwoju.

 


Moim zdaniem - wiąże się to z koniecznością stworzenia "trzeciej drogi" rozwojowej - opartej na idei Cywilizacji Polskiej i tradycjach Rzeczypospolitej. O rozwiązaniach w tym duchu - w kolejnych notkach, bo sprawa jest zbyt poważna i wieloaspektowa, aby można było ją lapidarnie przedstawić.

 

 
98 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Prezydent - strażnik ładu RP czy Konstytucji?
Jaką rolę odgrywa - powinien odgrywać -  Prezydent RP,  pomijając prerogatywy formalne: czy jego zasadniczą rolą jest dopilnowywanie przestrzegania Konstytucji, czy też ładu Rzeczypospolitej?

· Dyskusje · 2020-07-19 11:15
22 odsł.
Zszywanie umarlaka
Według buńczucznych zapowiedzi Trzaskowskiego, w oparciu o wynik wyborczy, zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca w wyścigu wyborczym, zamierza zająć się "zszywaniem Polski".

· Dyskusje · 2020-07-14 14:01
29 odsł.
Nadzieje wyborcze
To nie notka związana z którymś z kandydatów do Urzędu Prezydenta RP. Dotyczy postawy Polaków..

· Dyskusje · 2020-07-01 20:53
43 odsł.
Tabela przemian
Odrzućmy partykularne odczucia związane z doświadczeniami - od indywidualnych, po narodowe, w okresie ostatnich 100 lat. Także pomińmy straty w populacji wynikające z przemian - to zaledwie nikły procent liczby ludzkich mieszkańców ziemi. I przy tych założeniach spójrzmy na dokonujące się przemiany.

· Dyskusje · 2020-06-22 17:49
48 odsł.
Cywilizacja Polska a praca
Temat wydaje się odległy od obecnej bieżączki, ale, wbrew pozorom, mogący istotnie wpłynąć na ocenę programów i postaw kandydatów na urząd prezydenta i popierających ich ugrupowań.  

· Dyskusje · 2020-06-18 20:14
45 odsł.
Lubię Żydów
Żydów należy nienawidzić (antysemityzm - chociaż Arabowie to też Semici), albo ich uwielbiać (filosemityzm). "Lubienie Żydów" - jest dla nich najgorszą obrazą.

· Dyskusje · 2020-06-14 08:35
50 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas
więcej…